Vajinusmus

VajinismusVajinusmus, genelde fiziki bir sağlık problemine bağlı olmayan ve alt bölge kaslarının istem dışı kasılarakcinsel birleşmeye engel olması ya da ağrılı cinsel ilişki olması durumudur. Öte yandan vajinismus; fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak ifade edilebilinir.Çiftlerin cinsel hayatını ciddi olarak etkileyerek psikolojik sorunlar ve evlilik sorunlarına yol açan vajinusmus, doğru zaman ve doğru teknik kullanıldığı zaman baş edilebilir bir durumdur.

Vajinal kasların kişinin kendi kontrolü dışında yani istem dışı kasılmasıyla cinsel birleşme imkansız hale gelir. Bu durum vajinusmus hastalığının sebeplerinden sadece bir tanesidir. Bu problemi yaşayan kişilerde kasılma, sadece vajinal bölgede değil karın, bel, sırt ve bacak gibi bedenin pek çok bölgesinde de oluşabilmektedir.

Eğitim ve kariyer alanında büyük başarılar yakalamış kişiler vajinusmus rahatsızlığı yüzünden ciddi psikolojik hastalıklara yakalanabilmekte, evlilikler sona ermekte ve büyük psikolojik travmalar yaşanabilmektedir.

 Vajinusmus Tedavisi

 Vajinusmus rahatsızlığı % 90 oranda psikolojik kökenlidir.

Fiziksel nedenler ile cinsel ilişkiye girememeye neden olan yapısal bozukluklar kolay cerrahi operasyonlar ile giderilebilmektedir. Uzman psikologlarımız organik nedenler ile vajinusmus hastalığı gelişebilme ihtimaline karşılık danışmanlarımızı öncelikle jinekoloğa yönlendirerek problemin ana sebebini sorgulamaktadır. Doğru uygulanan psikolojik terapi yöntemleri ile giderilmesi mümkün olan vajinusmus günümüzde yalan yanlış uygulama ve yöntemler ile maalesef bir tabu haline gelebilmektedir.

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics