Aile ve Çift Terapisi

Aile Ve Cift TerapisiEVLİLİK TERAPİSİ; Evlilik terapisi, devam eden ilişkilerin baş etmekte zorlandığı ve kendi dinamikleriyle çözüm üretemediği sorunların aşılması adına evlilik terapistinden yardım aldıkları süreçtir. Bir çok evlilikte kişisel problemler, uyum problemleri, iletişim problemleri, cinsel problemler, geniş ailelerle olan iletişim problemleri ,yakın akraba kaybı ve kaza  gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür.

Çiftler ya bu problemlerin kaynağını görüp gerekli çözümleri üreterek aile hayatına mutlu bir şekilde devam ederler, ya “ karşıdakini suçlama, inkar etme, genelleştirme, dışsallaştırma, mantığa bürüme” gibi savunma mekanizmaları kullanarak ayakta kalmaya çalışırlar ya da çaresizlik ve ümitsizlik içerisinde boşanmayı çözüm olarak görürler. İlişkinin kalitesini korumak ve daha sağlıklı bir aile hayatı sürmek adına, üstesinden gelemediğiniz yada zorlandığınız problemleri çözmek için bir evlilik terapistinden yardım almanız yararlı olacaktır.

EVLİLİK ÖNCESİ ÇİFT TERAPİSİ; Evlenme, hayat içerisinde kişiyi olgunlaştıran en önemli süreçtir. Kişisel eksikliklerimizi ve çocuk kalan taraflarımızı fark ettiğimiz sarsıcı bir dönemdir. Bir çok çiftin evliliklerinin ilk aylarında çocuklar gibi kavga ettikleri, birbirine küstükleri, “evlenmeden önce böyle değildi” gibi şikayetlerde bulunduklarını görürsünüz. Birbirlerini hala çok sevmelerine rağmen sevgili oldukları dönemde ki gibi anlaşamıyorlardır. Çünkü evlilik duygusal paylaşımların yanında ciddi sorumlulukları da olan bir dünyadır. Eğer evliliğin sorumluluklarını yerine getirecek, kendinin farkında olup karşısındakinin ihtiyaçlarını anlayabilecek ve uzun süreli ilişkilerde sınırları koruyabilecek olgunluğa erişilmeden evlenmeye karar verirlerse, küçük sarsıntılarda derin çatlaklar oluşabilir. Evliliğin ilk dönemlerinde yaşanan travmaların uzun süre atlatılamadığını da göz önünde bulunduracak olursak, kişilerin mutlu olabilecekleri ve hayatlarını paylaşabilecekleri doğru eşi seçerken, kişisel olarak evliliğe ne düzeyde hazır olduklarını değerlendirirken ve partneriyle evlilik öncesi sorunlarını çözmeye çalışırken bir evlilik terapistinden yardım almanız faydalı olacaktır.    

BOŞANMA SÜRECİNDE ÇİFT TERAPİSİ; Boşanma süreci;  çaresizliğin, tükenmişliğin ve bıkkınlığın sonucunda eşlerin evliliğin yükünü üzerlerinden atmak için seçtikleri yoldur. Hayatının en güzel yıllarını ,duygularını, emeklerini, hayallerini içinde barındıran evliliği sonlandırmak iki taraf içinde toparlanması zor bir süreç oluşturur. Bu süreçte çift, bir taraftan birbirleriyle olan iletişimleri sürdürürken bir taraftan da bireyselleşip kendi hayatlarını kurmaya çalışacaklardır . Eğer çiftin sahip olduğu çocuğu varsa, kendilerinden önce çocuğun bu durumdan nasıl etkileneceği üzerinde durmak gerekecektir. Çocuğun bakımından, okul düzenine ve geleceğine kadar tüm sorumluluklar üzerinde eşlerin anlaşması gerekmektedir. Eğer iletişim kurulacak yaştaysa çift beraberce çocuğa boşanma kararından bahsetmeli ve çocuğun var olan gerçekle yüzleşmesini sağlamalıdır. Çocuğun temelde kendini güvende hissetmesi çok önemlidir. Eşlerin kendi aralarında ya da çocuk ile kuracağı ilişkilerde yanlış tutumlar sergilenmesi,  çocukta büyük travmalar oluşturabilir. Çocuklu yada çocuksuz ailelerin boşanma sürecinde bir evlilik terapistinden yardım almaları hayatlarındaki bu temel değişikliği daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olacaktır.   

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics