Kıskançlık

KiskanclikKıskançlık duygusunun altında iki temel neden yatmaktadır. Bunlardan biri kişinin başkasında bulunan özellikleri, kendisinde olmadığını fark edip sahip olması gerektiği düşünceyle yaşanılan durumdur. Bazen günlük hayatın içinde sık sık karşılaştığımız, aslında imrenmeye yakın olan bu duygu, kişinin kontrolü doğrultusunda kendisini geliştirebilmesi açısından isterse büyük faydalar sağlayabilmektedir.Örnek olarak, “ Ne kadar başarılı birisin. Bunu çok kıskanıyorum”. Böyle diyen bir kişi, kendini motive ederek, eksik olduğunu düşündüğü bazı özelliklerini artırabilir. Haset ile zaman zaman karıştırılmaktadır.

Haset ben de yoksa sende de olmasın düşüncesiyle kendini gösteren bir duygudur.

Kıskançlığın bir diger nedeni ise, ikili ilişkilerde sık sık rastladığımız, kişinin üçüncü bir kişiyi tehdit olarak algılayarak, sevdiği kişiyi kaybetme ve başkasıyla paylaşamama karşısında yaşadığı derin, acılı, çaresizlik durumlarının eşlik ettiği, kimi zaman öfekiyi de içine alan karmaşık bir ruhsal yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla kıskançlık sahip olunan ve sahip olunmayan ile doğrudan ilgilidir. Unutulmamalıdır ki kıskançlık bir duygudur ve diğer tüm duygularımız gibi aşırı olması hem kişiye hem de ilişkilere zarar verebilmektedir. Kıskanan kişi, iç dünyasından kaynaklanan nedenlerle abartılı ve çarpıtılmış algılardan ve yorumlamalardan kaynaklanan içinden çıkamadığı bir duruma düşmektedir.  Kendisine güvenmediği için karşı tarafa güvenmesi son derece zordur.

Normal sınırlar içerisinde, iki taraf içinde rahatsız edici bulunmayan bir kıskançlık kabullenilebilir, fakat kişinin krizlerine neden olan, aşırı  vesvese gibi düşünce obsesyonlarınnın yaşandığı, sürekli takip ve şüphecilik boyutuna gelmiş ve kontrolden çıkmış bir kıskançlık durumunda muhakkak bir uzmandan destek alınmalıdır.

Kiskanclik Evlilik

Sıkça sorulan sorulardan biri de, halk arasında yaygın olarak kullanılan ”Seven insan kıskanır” deyiminin doğru olup olmadığıdır. Sevildiğinden emin olmanın ve sadakatin sağlanmasının en iyi yolu sevgidir. İlişki beni ve seni koruyarak, biz olmak demektir. Eşin ya da partnerin sürekli baskı ve kontrol altında tutulmaya çalışılması, bir müddet sonra emniyeti sağlayım derken, ilişkinin yara almasına ve belki de bitmesine kadar gidebilecek sonuçlar doğuracaktır.

 

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics