Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/ofkekont/public_html/plugins/system/iceshortcodes/iceshortcodes.php on line 76

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/ofkekont/public_html/plugins/system/iceshortcodes/iceshortcodes.php on line 79

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/ofkekont/public_html/plugins/system/iceshortcodes/iceshortcodes.php on line 83

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/ofkekont/public_html/plugins/system/iceshortcodes/iceshortcodes.php on line 661

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/ofkekont/public_html/templates/it_university2/icetools/vars.php on line 7

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/ofkekont/public_html/templates/it_university2/icetools/vars.php on line 29
Fırtına Öncesi Sessizlik,Fısıltı Kavgaları - Uzman Psk.Yücel Sözer

Çoğunlukla bunu yaşayan kişilerin ilişkilerinde sert ve yüksek sesli kavgalar görülmez. Bunun yerine fısıltı kavgalarına şahit olabiliriz.

Fısıltı kavgaları da diğer kavgalarda olduğu gibi hiçbir zaman sorunu çözmez. Tıpkı diğer kavgalarda olduğu gibi burada da öfke duygusunun hâkim olduğu bir süreç vardır.

Öfkeyle gerçekleşen sert ve gerilimli kavgalar sonrasında bir duygu boşalması yaşanır. Ve bu duygu boşalması anlık bir rahatlamayı beraberinde getirir. Ne var ki, fısıltı kavgalarında böyle bir duygu boşalması olmadığı gibi bir rahatlama da görülmez.

Bu durumda sessiz ve derinden ilerleyen öfke olumsuz duyguları daha da tırmandırır. Fısıltı kavgalarının en tehlikeli yanı da budur. Farkında olmadan yüksek düzeyde bir öfke depolaması gerçekleşir. Farkında olmayan sadece öfkeli olan değil, öfkeli kişinin karşısındaki kişide bu öfkeyi fark edemez.

Öfkenin tuzaklarından biri de budur; fark etmediğiniz zaman kontrolden çıkabilir. Tıpkı sessiz ve sakin görünümlü biri dediğimiz bir kişinin bir süre sonra büyük bir öfke krizi yaşaması gibi.

Fırtına öncesi sessizliği çağrıştıran bu sürecin gerilimi tırmandırmaktan başka bir işlevi yoktur. Bundan dolayı da oldukça riskli bir durumdur.

Özellikle evliliklerde, fısıltı kavgalarının sonunun hiç de iyi bir yere gitmediğini görebiliriz. Böyle çiftler kavga etmiyor hatta tartışmıyor da görülebilirler. Ancak bazen hiç konuşmamaktansa tartışmak daha iyi olabilir.

Tabiî ki en iyi çözüm duyguları doğru yolla ifade etmektir. İfade edilmeyen duygular bastırılsa da fısıltılar şeklinde ortaya çıkar.

Olumsuz duygularımızı tırmandırıp gerilim yüklenmektense fısıltı kavgalarından uzak durmak daha yararlı olacaktır.

Sessizce duygularımızı içimize atmak ya da fısıldamak yerine daha açık, net ve anlaşılır bir şekilde duygularımızı ifade edebiliriz.

Nasıl ki fısıltı kavgaları bir alışkanlığa dönüşüyorsa, duygularımızı ifade etme alışkanlığı da kazanabiliriz.

Yücel SÖZER
Uzman Psikolog