Evlilikte Kadına Şiddet

Kadina SiddetGüncel haberlere, özellikle de gazetelerin 3. sayfa haberleri ile televizyon kanallarının ana haber bültenlerine baktığımızda ülkemizde kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığını görmekteyiz. Bu asla gözden kaçırılacak ve önemsenmeyecek bir durum değildir. Ne olursa olsun şiddetin varoluşu ilkelliğin işaretidir. Şiddetin hiçbir şekilde makul bir açıklamasının ya da bir mazeretinin olması söz konusu olamaz.

Peki ne oluyor da şiddet bu kadar artıyor? Üzerinde düşünülmesi ve kafa yorulması gereken temel konulardan bir bu olmalı.

İnsanlar birbirlerini anlamamaya başladıklarında birinin bir diğerine baskı kurduğunu görebiliyoruz. Hatta kişiler arası ilişkilerde anlamak yerine haklı olmak gibi bir çabanın ön planda olduğunu fark edebilmek çok da zor değil. Bu nokta da insan evladının haklı olma çabasının en ilkel sonucu olarak karşımıza şiddet içeren davranışlar ortaya çıkmakta.

Güçlü olmanın tek göstergesi kas kuvveti değildir. Güçlü olmanın en önemli göstergelerinden biri de duyguları yönetebilmek ve kontrol edebilmektir. Duyguları yönetme ve kontrol edebilme becerisine duygusal zeka diyoruz. Bir kişi, duygusal zekası düşük olunca sorunlarını konuşup anlaşarak çözmek yerine kas gücüyle çözmeye başlıyor.

Kendini ifade edemeyen insan öfkelenir. Öfke hepimizde olan bir duygudur aslında. Ne var ki öfkesini yönetemeyen ve kontrol etme becerisini gösteremeyen adam şiddet içeren davranışlar sergilemeye başlar. O zaman şunu söylemeden geçmemek lazım; şiddet uygulayan adam güçlü adam değildir. Tam tersine duygularına hakim olma gücü olmadığı için kas gücünü sergilemektedir.

İnsan olmanın en önemli ayrıcalıklarından başında düşünebilmek ve düşüncelerimizi konuşma yoluyla ifade etmek gelir. Düşünemeyen ve konuşamayan insan ilkelleşir. Tıpkı konuşup anlaşmak yerine saldırganlaşıp üstünlük sağlamaya çalışan kişiler de olduğu gibi.

Davranışlar aynı zamanda öğrenme ile de ortaya çıkabilir ve yaygınlaşabilir. Aynı şekilde şiddet içeren davranışlarda öğrenilerek yaygınlaşmakta ve bu şekilde artış göstermekte. Bir bireyin gelişiminde model alma süreci çok önemlidir. Sizce yeni nesil acaba şu anda kendilerine kimleri model almakta? İsterseniz bunu da hep beraber bir düşünelim.

Şiddet şiddeti tetikler. Artan şiddet bu yüzden kaygı vericidir de. Unutmamak gerekir ki şiddet içeren her davranış tıpkı bir bumerang gibi başka bir şiddet içeren davranışla karşımıza çıkar. Şiddet aynı zamanda bulaşıcıdır da. Özellikle erkek egemen ortamlarda şiddetin çok daha hızlı bir şekilde yaygınlaştığını görebiliriz. Akran grupları da buna çok iyi bir örnektir. Bu sadece aynı ortamı paylaşan kişilerden de bulaşmaz. Bazen medya dediğimiz yazılı ve görsel iletişim organları da bunu fevkalade bir şekilde! tüm topluma bulaştırma marifetini gösterir.

Ne zaman sadece kas gücüne güvenmek ve sığınmak yerine duygusal zeka yeteneklerimizi de geliştirir isek işte o zaman daha gelişmiş ve daha güçlü bir birey aynı zamanda da daha uygar bir toplum oluruz.

Yücel SÖZER
Uzman Psikolog

 

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics