Tükenmişlik Nasıl Bir Şeydir?

Yasam BocuguZaman zaman içimizdeki enerjinin tükendiğini hissederiz. Sanki fişimiz çekilmiş gibi bir his yaşarız. İçimizden hiçbir şey yapmak gelmez. Tüm amaçlarımızı ya erteleriz ya da hayata dair olan amaçlarımız bize çok boş gelir.

Sabah kalkarken bile yataktan geç çıkıp güne geç başlamak için bahaneler ararız. Eskiden az da olsa yüzümüzde var olan gülümseme sanki kaybolmuş gibidir. Gülmek, eğlenmek bize harammış gibi somurtur dururuz.

 

Kimseyle görüşmek istemeyiz. Bizimle görüşmek isteyenlere de değişik değişik mazeretler bulup onları ret ederiz. Kendi kabuğumuza çekilmiş, etrafımıza duvarlar örmüş gibiyizdir.

Olumlu duygularımızla da pek aramız yoktur. Heyecansız başlayan günlerimiz aynı rutinliğinde sürüp sıkıcı bir geceye dönüşür. Her şey bize boş ve sıkıcı gelmeye başlar. Sevmek, sevilmek bize oldukça uzak gibi görünür.

En yakınımızdakilere bile tahammülümüz kalmamıştır.  Herkese çabucak sinirlenir, her şeyin olumsuz tarafından bakmaya başlarız.

Mutluluksa sadece kelimelerde kalmıştır. Uzun süredir mutluluk yaşantımızdan uzaktadır. Kasvet birinci adresimiz gibidir. Ya da o duygu bizden hiç gitmez.

Hayat aynı sıkıcılığında devam ederken, yeni bir adım atmak, hayatımızda yenilikler yapmak bize çok uzaktır ya da hiç aklımızın ucundan bile geçmez.

Geçenlerde, orta yaş krizi yaşadığını ifade eden bir dostum uzun zamandır yukarıda sıraladığım olumsuz ruh hallerinin bir çoğunu yaşadığını belirtti. Bunu söylerken de tahmin edebileceğiniz üzere oldukça karamsardı.  Ona göre hayatta yaşananlar yorucu ve gereksizdi. Bu ve buna benzer düşüncelerini ifade ederken Anadolu’da geçen bir tabirden bahsetti. İnsana yaşama azmi veren bir hayat böcüğü olduğunu dile getirdi. Bu böcük içimizde yaşıyorsa ne mutlu bize. Ancak sevgili dostum içindeki hayat böcüğünün uzun süredir öldüğünü söyledi. Ve dostum gerçekten de benimle paylaştıklarında oldukça samimi ve inandırıcıydı. İşin kötü tarafı kendiside buna inanıyordu. Böyle inandığı içinde gerçekten hayatından oldukça sıkılmıştı.

Buraya kadar her şey bilindiği gibi. Nasıl düşünüyorsak bu davranışlarımıza gayet açık bir şekilde yansıyor. Olumlu duygularımız var ise yaşamdan keyif alır eğleniriz. Eğer yaşam böcüğümüzün öldüğüne inanır ve o şekilde yaşamımızı sürdürür isek kendimizi mutsuzluğa koşullamışız demektir.

Peki ya sizin yaşam böcüğünüz ne alemde?

Yücel SÖZER

Uzman Psikolog 

 

 

 

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics