Oyun Terapisi

Oyun Terapisi 1Oyun çocuğun dünya ile kurduğu bağdır, insanlarla iletişim şeklidir.. Çocuklar kendilerini sözlü ifadeden ziyade doğal olarak başlayan oyun yoluyla ifade ederler. 

Oyun zıtlıkların çözülebildiği duyguların iletilebildiği bir yöntemdir. Çocuğun duygu dağarcığı henüz tam olarak gelişmediğinden hissettiklerinin ifadesi oyun yoluyla olur.

 

Oyuncaklar da duyguların iletilmesindeki en iyi materyallerdir. Çocuk oynayarak içindeki kıskançlığı ,öfkeyi, saldırganlığı boşaltır, rahatlar. Gerçek dünyaya ilk adımı oyun yoluyla atar, hayattaki rolleri prova eder bir nevi. Anne olur, baba olur, iş adamı olur, öğretmen olur en önemlisi çocuk olur; kendini anlatır, duygularını, hissettiği, gördüğü dünyayı algıladığı şekliyle ifade eder. 

Bize düşen onun dünyasın girip onunla oynayarak algılarındaki sorunları, bozuklukları, aksaklıkları çözümleyip onun algıladığı şekilde yine oyunla ona cevap vermektir.

Oyun çocuğun somut ifadesi dünyasıyla ilgilenmenin çocukça bir yoludur, çocuklarınızı dünyasıyla ilgilenelim, yeni dünyalar kuralım birlikte, oyunla.

 

Gülcem YILDIRIM

Uzman Psikolojik Danışman

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics