İNTİHAR - “Ölümü Seçmek Bir Tercih Midir?”

Intiharİntihar(özkıyım) sözlük anlamı olarak kişinin hür iradesiyle kendini öldürmesi ve dar anlamı ile yaşamaktan vazgeçmesidir. Geçenlerde bir yarışmada şöyle diyordu; “kişinin bir cinayet işlerken hem katil hem maktul olmasına ne denir?” İntihar bir cinayet midir yoksa umutlarla dolu yeni bir hayata atılmış ilk adım mı? Bütün ünlü yazarların şairlerin kitaplarına, şiirlerine konu olmuş, ölüm dediğimiz zaman zihnimizde ilk çağrışan sözcüklerden biridir intihar.

 

Özkıyım’ı anlatmaya çalışan kuramcıların her biri kendi bakış açılarına özkıyımı oturtmuş olup bizim için oldukça faydalı bilgiler sunmuşlardır, ama bu kavram aynı zamanda onların da kuramının ürünleri olmaktan kurtulamamıştır. Entegratif bir bakış açısıyla bakmaya çalışırsak davranışsal bir öğrenme olabilir mi sorusu gelir ilk zihnimize. Olabilir, hakeza bazı toplumlarda intihar bir gelenek halini almış, hatta intihar biçimleri bile birbirine oldukça benzemektedir. Bilişsel olarak şemalarımız intiharın olumlandırma yönünde aktif olabilir, büyük yazarlar intihar eder gibi. Biz daha çok dinamik açıdan ve varoluşsal açıdan intihara yaklaşma yolunu seçiyoruz terapistler olarak. Dinamik anlamda ruhsal çatışmalar bizi özkıyımın eşiğine getirecek seviyelerde oynar bazen. Sebebi belli olmadan yaşanan yoğun anksiyete duyguları, kimi zaman ailesine küçük bir ders vermek isterken sonu ölümle biter, kimi zamansa ölüme götüreceğini bile bile girişilen bir eylem doğrudan veya dolaylı olarak bireyi ölüme götürür. Burada doğrudan ve dolaylı kavramı çok önemlidir. Çünkü doğrudan intihar olaylarına sık sık rastlarız gazetelerde, medyada haber programlarında ama dolaylı ölümler sadece ünlü biri, iş adamı, gazeteci, köşe yazarı, siyasetçi olduğu zaman aklımıza gelir nedense. Örneğin trafik kazalarında ölenler arasında dolaylı olarak kendisini öldürenlerin sayısı oldukça fazladır. Alkol ve madde bağımlılıklarında da gizli ve yavaş bir özkıyım girişimi mevcuttur. Yavaş yavaş hayattan kopuşları, sosyal ilişkilerinin kalmaması, iş hayatlarında yaşadıkları problemler ve işten ayrılmalarıyla beraber sık sık değiştirilen işler, ailesinin terk etmesiyle de artan alkol ve madde bağımlılığının hüsran verici sonu, ölüm.

Yapılan son araştırmalar ergenlikte ve yaşlılık dönemindeki intihar oranlarının oldukça yüksek olduğunu bize gösteriyor. Ergenlikte yüksek olması dürtüselliğin çok yoğun olduğu, sonunun ölümle bitebileceği ihtimalinin bölme savunma mekanizmasıyla diğer tarafa atıldığı, gerçeklik zemininde yaşamayan ikinci bir egosantrik döneme girmiş olan bireyin ölümün gerçekliğini idrak edememesiyle ortaya çıkan bir sonuçken, ihtiyarlıktaysa tam tersi bir durum söz konusudur. Benlik bütünlüğünü sağlayamamış bireylerin geçmişi bitmiştir gelecekte ise zaman kalmamıştır artık diledikleri gibi bir hayat sürmek için. Umutsuzluk cenderesinde kıvranırken ölüm korkusunu alt etmek için ölümü seçerler. Ölümü seçmeyi ölümü beklemeye yeğlerler, yanlış yolda yürümeyi doğru yolda beklemeye tercih ederler. 

Ölüm kaçınılmaz yadsınamaz bir gerçekken, önünde sonunda bir gün kapımızı çalacağından eminken ölümü seçmek niye? Yaşamak hayat ırmağının bize ayrılmış olan köşesinde zaman zaman kuşların cıvıltılarıyla mutlu, zaman zaman güneşin göz alıcı parlaklığıyla yüzerken o ırmağın bizim için ayrılmış o nadide kösesinde elbet fırtınalar ve kışlar yaşanacak. Elbet göğümüzün buz tuttuğu, gökyüzünün karardığı zamanlar olacak. Böyle zamanlarda acıya tahammül edebilmek, sıkıntılardan sonra gelecek günlere dair umudunu hiç yitirmemek gerek. Her şey zıddıyla anlamlıdır, mutluluk kederle, yaşam ölümle. Yaşamayı seçmek hayatı anlamlandırmakla başlar. Anlamlı bir hayat varlığını anlamlandırmakla başlar.

 

Gülcem YILDIRIM

Uzman Psikolojik Danışman

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics