PSİKOTERAPİ NE İŞE YARAR?

Psikoterapist Ne Ise YararPsikoterapi, ruhsal problemlerin bir uzman ile konuşularak tedavi edilmesidir. Kişinin kendisini tanımasını sağlayarak, yaşamı boyunca karşılaşacağı sorunlarla nasıl baş edeceğini öğreten değişimin ve gelişimin sağlandığı bir süreçtir.

Bu sürecin birincil aktörü kişinin kendisidir; psikoterapist ise kişinin ulaşmak istediği noktaya varmasında ona yardımcı olur.

Ne zaman psikoterapi almalıyız;

 

Stres ve problemler herkesin yaşamında etkilidir. Hayatımızda zaman zaman istenmeyen olaylarla karşılaşırız ve bu olaylar bizim hayatla olan uyumumuzu bozar.  Böyle durumlarda, kişi sorunlarla baş edemediği halde, yardım almazsa aile içinde, iş hayatında problemler ve sosyal ilişkilerde bozulmalar başlar. Tedavinin ertelenmesi; ruh sağlığında rahatsızlıkların artmasına, ilişkilerin bozulmasına yol açar. Daha da ötesi, madde kullanımı ve intihara kadar kişiyi sürükleyebilir. Bu nedenle kişinin kendini tanıması ve sorunla baş edip edemediğinin farkına vararak gecikmeden yardım alması önemlidir.

Neden psikoterapi;

Psikoterapiste gitme nedenleri arasında stresle baş edememe, depresyon, anksiyete (kaygı), takıntılar, fobiler, kişilik problemleri, bir yakının kaybedilmesi, madde kullanımı, travma yaşama, iş yeri ile ilgili problemler ve evlilik problemleri sayılabilir. Yardım almak yalnızca sorunlar oluştuğunda değil, sorunlar oluşmadan önleyici nitelikte de olabilir.

Uzman yardımına başvurmak için bir diğer kriter, kişinin kendisi ile ilgili farkındalığıdır. “Bunlar hep benim başıma mı geliyor”, “bu nasıl depresyonsa çıkamadım bir türlü”, “insanın bir tane de dostu olmaz mı”, “o an kendimi o kadar haklı görüyorum ki çıkarıyorum kavgayı”, “bu huyum yüzünden kaçıncı iş değiştirdim”, “hep ben terkediliyorum, hep beni yarı yolda bırakıyorlar”, “neden diğerlerine olmuyor da bana oluyor” farkındalıkları sonucu psikoterapiste başvurmak örnek verilebilir.

 

Psikoterapinin amacı; 

Psikoterapi, kişinin hayatını yeniden verimli hale getirmek ve kişinin hayattan keyif almasını sağlamaktır.

 

Psikoterapinin yararları;

 

Psikoterapide, kişinin sürece inanması ve psikoterapistiyle işbirliğine gitmesinin tedavi edici değeri çok yüksektir. “Beni düzeltecek kimse yok”, “benim hastalığım iyileşmez” şeklindeki hatalı düşünce sistemleri düzeltilmediğinde, ilaç tedavisi uygulansa dahi, tedavi sonlandırıldığında hastalık tekrar edebilir. “Yıllardır ilaç kullanıyorum düzelemiyorum” diyenler, psikoterapi ile desteklenmeyen tedavilerle yeniden hasta olup, inancını yitiren kişilerdir. İş birliği ve inanç, kişinin adeta beyin kimyasını değiştiren psikolojik etkendir. Psikoterapi sürecinde kişinin psikoterapisti ile işbirliği kurması halinde düzelmeyecek hastalıklar sınırlıdır

 

Funda GÜL YILMAZ

Psikolojik Danışman

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics