Unutkanlık – Nöropsikolojik Değerlendirme

UnutkanlikUnutkanlık her yaştan insanın sıklıkla yakındığı bir problemdir. İleri yaşlarda unutma “normal” görülse de, unutkanlığın bir hastalığın belirtisi olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Eğer birey, unutkanlık, düzenli görevleri yapmakta güçlük, konuşma problemleri, yer ve zaman oryantasyonunda bozulma, yargılamada bozulma, davranış ve duygularda değişiklikler, kişilik değişiklikleri gibi sıkıntılar yaşıyorsa, örneğin:

 

Önemli eşyaları sıklıkla kaybetme

Önemli randevuları kaçırma, unutma

Yakın tanıdıkların isimlerini unutma

Yeni bilgileri öğrenmede zorluk

Aynı anda birkaç basit işlemi yapmakta zorlanma

Yer yön karıştırma 

Bu kişinin demansiyel süreçlere karşı ayrıntılı değerlendirmesi yapılmalıdır. Bu değerlendirmeyi yapmanın bir yolu da nöropsikolojik testlerdir.

Nöropsikolojik testler dikkat, bellek, öğrenme, görsel algı, planlama, soyutlama, aritmetik ve  dil gibi bilişsel davranışlarımızı değerlendirerek beynin fonksiyonel muayenesini yapmayı amaçlayan araçlardır.

Hastanın ayırt edici tanısını saptamak, hastalığı izlemek ve tedavinin değerlendirilmek, rehabilitasyonu, gerekirse cerrahi girişimi planlanmak gibi hedeflerle nöropsikolojik değerlendirmeler yapılır. Nöropsikolojik değerlendirmenin diğer bir önemi de beyin hasarına bağlı olabilecek davranışsal bozulmaları, psikiyatrik ve psikolojik belirtilerden ayırmasıdır.

Psk. Sevilay Gül

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics