Evliliklerdeki En Büyük Açmaz; Ağzı Olan Konuşuyor Peki Anlaşılıyor mu?

Evlilik KavgaBirbirini severek büyük umutlarla evlenen bazı çiftlerin mutluluklarının çok kısa sürdüğünü gözlemliyoruz. Bu çiftlere sorulduğunda ilk neden olarak anlaşamadıklarını söylemekteler. Peki nedir anlaşamamak, dilerseniz bunu biraz sorgulayalım. Anlaşamamanın temeline baktığımızda birbirini anlamayan eşlerin olduğunu görüyoruz. Birbirini seven iki insan neden birbirini anlamıyor diye düşünürüz genelde. Evet, birbirini seven iki insan neden birbirini anlamıyor; aslında neden çok basit.

Çünkü anlamak için dinlemek gerekiyor, doğal olarak eşini dinlemeyen insanlar, eşlerini anlamıyorlar da. Böylelikle de eşler arasında anlaşamama sorunu ortaya çıkıyor.

 Burada önemli bir noktayı vurgulamak gerekiyor. Anlaşmak için konuşmanın gerekli olduğunu düşünülür. Bundan hareketle eşler bir sorun yaşadıklarında konuşuyorlar. Buraya kadar her şey doğal. Ancak sadece konuşuyorlar. Oysa karşıdakini dinlemeden konuşmak bize çözüm değil çözümsüzlük yaşatıyor.

 İletişimde dinlemek konuşmaktan daha önemli bir konudur. Hiç düşündük mü acaba? Bir ağzımızın olmasına karşın iki kulağımız var. Ne olursa olsun önce dinlemek gerekiyor. Anlaşabilmek için dinlemek konuşmaktan iki kat daha önemli. Aksi taktir de ağzı olan konuşuyor. Sadece konuşmak sorunları çözmüyor. Konuşmaların bir çözüme kavuşması için dinlemek olmazsa olmaz. Sağlıklı iletişim önce dinlemek ile başlıyor. Birbirini dinlemeyen çiftlerin diyalogları maalesef vıdı vıdıdan öteye geçemiyor. İletişimimizin kuru gürültüye kurban gitmemesi için bir ağzımızın olmasına karşın iki kulağımızın olduğunu unutmayalım.

 Dinlemekten bahsetmişken bir çiftin yaşadıklarından da bahsetmek isterim;

 Yeni evlenen çift mutlu mesut birlikteliklerini sürdürürken, eşlerden biri eşinin kendisini duymadığını fark eder. Ve eşinin işitme problemi yaşadığını düşünmeye başlar. Bunu eşiyle paylaşmaya çekinir. Henüz daha yeni evlenmiş olduklarından ve cicim aylarını yaşadıklarından eşini üzmek istemediği için eşine belli etmemeye çalışır. Fakat sorun devam eder ve eşinin kendisini duymadığını düşünmeye devam eder. Ne yapsam diye düşünürken bir gün aklına kulak burun boğaz doktoruna giderek eşiyle ilgili doktordan yardım almaya karar verir. Doktora; “eşimin beni duymadığını düşünüyorum, bu konuda ilk olarak bana ne önerirsiniz diye sorar. Doktor,  “eşinizin ne düzeyde bir işitme problemi var, öncelikle bunu tespit etmeliyiz” der. Ve sözlerini şöyle sürdürür; “akşam evinize gittiğinizde eşinize önce uzaktan seslenin, eğer duymuyorsa bir adım daha seslenerek sizi duyana kadar ona yaklaşın, böylelikle sizi  hangi mesafede duyduğunu anlamaya çalışın.” Adam hızla doktordan çıkarak evinin yolunu tutar. Evine vardığında eşinin mutfakta akşam yemeği için hazırlık yaptığını görür. Kapıdan eşine; “karıcığım akşam ne yemeği yiyeceğiz” diye seslenir. Cevap gelmeyince bir adım daha yaklaşarak aynı soruyu tekrarlar. Yine eşinden cevap alamayan adam tekrar karısına yaklaşarak sorusunu yineler. Eşinden hala bir yanıt gelmeyince artık dayanamaz ve karısının karşısına geçerek; “ sana tekrar tekrar soru sordum ve hala sen bana bir şey söylemedin, galiba sen beni duymuyorsun.” der. Bunun üzerine kadın kocasına dönerek; “her sorduğunda sana akşam yemeğinde köfte var diye cevap verdim. Galiba asıl sen beni duymuyorsun.” diye konuşur.  Sonuç olarak gerçektende adamın karısını duymadığı anlaşılır.

Siz de eşinizle anlaşamadığımızı düşünüyorsanız ya da eşinizin sizi anlamadığından yakınıyor iseniz öncelikle eşinizi dinleyip dinlemediğinizden emin olun.

 

Yücel SÖZER

Uzman Psikolog

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics