YAKIN İLİŞKİLERDE ÖFKE; "Eşim Dışarıda Bir Melek Ama Evde …"

Esim Evde SinirliZaman zaman eşlerin birbirlerinden yakınmalarını duyarız. Bu yakınma ifadelerinde en sık işittiğimiz replik; “Eşim dışarıya karşı kanatsız bir melekken bana da adeta kan kusturuyor.” şeklinde oluyor. 

İlişkilerde en çok duyulan pişmanlıklar genellikle ani öfke sonrasında duyulan pişmanlıklar oluyor. Ufacık nedenlerle hayat arkadaşımızın kalbini kırabiliyoruz.

Sosyal yaşamında çok sakin bireylerin evde eşlerine karşı agresifleşebildiklerini gözlemleyebiliyoruz. Evet dışarıdan baktığımızda ne kadar beyefendi ya da ne kadar hanımefendi dediğimiz kişiler ilişkilerinde öfke patlamaları yaşayabiliyor.

 

Peki nasıl oluyor da günlük yaşamımızdaki sakinliğimizi ilişkimizde koruyamıyoruz.  Burada en önemli konu kontrol mekanizmasıdır.  Sosyal ilişkilerde kendimizi denetleriz. Ancak kendimizi rahat hissettiğimiz ortamlarda oto kontrolümüz azalır. Böyle olunca kontrol etmediğimiz duygularımız kontrolsüz davranışlarımızı harekete geçirir. Yeni katıldığımız bir ortamda hal ve tavırlarımıza oldukça dikkat ederiz. Ancak bulunduğumuz yerde samimi olduğumuz kişiler var ise daha rahat davranabiliriz. En rahat olduğumuz ortamlardan biri de elbette ki evimizdir.

Evimizde olunca da herhangi bir sorun anında eşimize karşı öfkemizi kontrol etmeden yansıtabiliyoruz.

Bu durumun bir diğer önemli nedeni de; bireylerin en yakınındakilere karşı beklentilerinin daha yüksek oluşudur. Yakınlık derecesi arttıkça beklentilerde yükselmektedir. Kırk yılda bir karşılaştığımız bir kişiden pek fazla bir beklentimiz olmaz, her gün görüştüğümüz kişiden ise bir takım beklentilerimiz olabilir. Söz konusu eşimiz olunca da tabiî ki ister istemez yüksek beklentiler oluşabiliyor. Bir kişiden ne kadar çok şey bekliyor isek o oranda beklentilerimizin gerçekleşme olasılığı azalacaktır. Bir başka ifadeyle beklenti seviyesi arttıkça bu beklentilerin gerçekleşmeme ihtimalide artacaktır.  Konuyu öfke yönüyle ele aldığımızda beklentiler ile öfke arasında önemli bir ilişki olduğunu görürüz. Gerçekleşmeyen her beklenti bir öfke nedeni olabilmektedir. Dolayısıyla beklenti düzeyi arttıkça öfke katsayısı da artabiliyor.

Bu durumda ne yapmak lazım? Öncelikle eşimize karşı olan beklentilerimizi gözden geçirelim. İlişkilerde beklentiler ne kadar makul seviyelerde ise ilişki o oranda daha sağlılık gerçekleşir.

Bununla birlikte beklentilerimizin ne kadar gerçekçi olup olmadıklarına da bakmalıyız.  Mümkün olduğunca da beklentilerimizi eşimizle paylaşmalıyız. Paylaşımlarımız ne kadar açık ve net olursa anlaşılma düzeyi o düzeyde yüksek olacaktır. Sorun yaşanan ilişkilerde beklentiler açık ve net olarak ifade edilmezken hep karşı taraf  “beni anlamalı” diye bir düşünce vardır. Ne olursa olsun ilişkiye dair her türlü isteklerimizi eşimize ifade edelim. Aksi taktirde “o beni anlasın” diye beklediğimizde karşılıklı olarak anlaşmak yerine öfke patlamaları yaşayabiliriz.

 

Yücel SÖZER

Uzman Psikolog

 

 

 

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics