Mutlu Olmak İstiyor musunuz?

Mutlu Olmak IstiyormusunuzBirçok duygumuz vardır ki bazı duygularımızın hiç bitmesini istemeyiz. Her daim sürmesini istediğimiz duygularımızın başında da mutluluk gelir. Yaşamaktan memnun olduğumuz, hayatımızdan keyif aldığımız andır mutlu olmak.

Mutlu olmak öyle kolay da değildir. Her istenildiğinde de hemen elde edilmez. Bazen mutlu olmak için çok uğraşırsınız ama yine de mutlu olamazsınız. Bu, mutlu olunamaz anlamına da gelmemelidir.

 

Mutlu olabilmek için bazı fırsatlar vardır. Her birimizde bir şekilde bu fırsatları yakalarız. Hatta bazı günler vardır ki bu ayağımıza kadar gelir. Önemli olan bu fırsatları değerlendirebilmektir.

Aslına bakarsanız bayramlar mutlu olabilmek için en güzel fırsatlardır. Bu fırsatı kimimiz tatil köylerinde deniz, güneş, kum üçlüsüyle, kimimizde ailelerimizle ve sevdiklerimizle değerlendiririz.

Ne var ki parayla mutluluk satın alınamadığı gibi tatil köylerinde de her daim mutlu olunamıyor.

Mutlu olmanın en geçerli yollarından biri de bir başkasını mutlu etmekten geçmekte. Yaşadığımız anlara anlam kattıkça mutluluğa ulaşan basamaklarda ilerlemişsinizdir demektir. Bunun anlamı şudur; hayattaki en anlamlı eylemlerden biri de kendimiz dışındaki kişilerin mutlu olması için bir adım atmaktır. Bu her birimiz için o kadar özel ve değerlidir ki, yaşamımızda geriye dönük olarak baktığımızda hatırlamaktan en mutlu olduğumuz anlar bir başkasını mutlu ettiğimiz anlardır.

Bu bazen bir çocuk esirgeme kurumuna gidip daha önce hiç görmediğiniz bir çocuğun başını okşamaktır. Bazen de bir huzur evine gidip tanımadığınız bir yaşlının elini öpmektir. Ya da bir hastanın odasına gidip çiçek bırakarak onun için şifa dilemektir.  Hele hele söz konusu olan bir bayram günüyse tüm bu yaptıklarımız çok daha anlamlı olacaktır.

Sevdiğimiz ve değer verdiğimiz kişilerin bayramlarda hal ve hatırlarını sormak, bayramlarını kutlamak, yakınsalar ziyaret etmek, değilseler telefonla da olsa seslerini duymak hiç şüphesiz karşımızdaki kişileri mutlu edecektir. Şunu da unutmamak gerekir ki gsm araçlarından sms yollamak hiçbir zaman biraz önce dile getirdiklerimizin yerini tutmayacak ve onlar kadar anlamlı olmayacaktır. Sms ler icat olmadan önce tebrik kartı gönderme geleneğimizde vardı. O tebrik kartları bile sms lere göre çok daha anlamlıydı. Evet anlamlıydı çünkü onlarda bir duygu barındırırdı.

Unutmayalım ki bir duygu barındıran ne varsa o bir anlam taşır. Bir insanı mutlu etmek ne kadar güzel duygular barındırıyorsa o denli anlamlı bir eylemdir. O halde mutlu olmanın yolunun mutlu etmekten geçtiğini hatırlayalım ve bu anlamda bayramları birer fırsat olarak bilelim.

Yücel SÖZER

Uzman Psikolog

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics