Fenomene Dönüşen İntihar

Fenomene Donusen Intihar

Tanıdığınız ya da tanımadığınız bir kişinin sosyal medya hesabında intihar konuşmasının yer aldığı bir video izlediğinizde acaba ne hissedersiniz?

Geçtiğimiz günlerde otuzlu yaşlarda genç bir adam bilgisayarının karşısına geçerek izleyenlerde şaşkınlık meydana getirecek bir konuşma yaptı.

Konuşmasına; “Bu bir intihar notudur. Bu sabah yaşam defterimi kapatıyorum, bana ayrılan sürenin sonuna geldik.” şeklinde sözlerine başlayarak hayatla vedalaşıyor.

İntihar etme gerekçesini şu cümlelerle ifade ediyor; "Hayatın tatsız taraflarıyla çok başa çıkamadım herhalde. Çünkü nazik, neşeli, eğlenceli, akıl ve ruh olarak böyle bir inceliğe ve derinliğe sahip birisi olmayı çok önemsedim. Ve şu anda bunları korumak ve sağlamak ciddi bir yük haline geldi benim için."

Yaşamında güzel şeyler yaptığını, güzel aşklarda yaşadığını belirten genç adam umudunu kaybedişini şöyle anlatıyor;  "Aslında çok güzel hayat yaşadım, ama yaşamaya dair istek, motivasyonumu kaybettim, bu kısır döngüyü kırmak yönündeki umudumu da kaybettim." 

Bu sözlerin ardından kısa bir süre sonra intihar gerçekleşiyor. 

Ne olursa olsun intihar acı ve üzüntü verici bir olaydır. 

Ve maalesef intihar taklit edilen bir durumdur. İntihar ile ilgili yapılan yayınlar başkaları üzerinde olumsuz etkiler bırakmakta ve özendirici olmakta.

İntihar haberleri konusunda toplumun olumsuz etkilenmemesi için yazılı ve görsel medya organlarının duyarlı davrandığı gerçeğini göz ardı edemeyiz. 

Ne var ki, iletişim artık yazılı görsel medyanın ötesine geçerek sosyal medya üzerinden daha da hızlı bir hale geldi. 

İşin korkutucu taraflarından biri de bu olsa gerek. Etik çizgisi henüz oluşmamış olan sosyal medya platformlarında intihar gibi hassas bir konu da birçok olumsuz yorum ve gerçeğe dayalı olmayan bir sürü bilgi hiçbir süzgeçten geçmeden yer almakta. 

Gerçekleşmiş bir intihar olayı bir şekilde fenomene dönüşüyorsa burada büyük bir tehlikeden bahsedilebilir. Her intiharın bir başka intiharı tetikleme olasılığı vardır Unutulmamalıdır ki intihar sağlıksız işleyen bir sürecin sonucudur. 

Hayat da ölümden başka her şeyin bir çaresi bulunabilir. Eğer bir insan kendini öldürüyorsa bu insanoğlu için en büyük çaresizlik olsa gerek.

 

Yücel SÖZER
Uzman Psikolog

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics