Atatürk Havalimanına Yapılan Saldırı ve Toplumsal Travma

Havalimani Saldirisi

Son günlerde yaşanan terör olayları toplumumuzda travmaya neden olmakta, Bayrama sayılı günler kala Atatürk Hava-limanında yaşanan saldırı maalesef bunun en acı örneklerinden biri oldu.

Terör saldırıları, doğal afetler, ekonomik etkenlerden ortaya çıkan krizler,bulaşıcı yollarla yayılan hastalıklar ve göç gibi durumlar toplumsal travmaları doğurur.

 

 

Bireylerin ve toplumların hiç beklemediği bir anda ortaya çıkan ve kişilerin yaşamsal bütünlüğüne zarar veren, tehdit oluşturan bir duruma maruz kalması ya da tanık olması sonucunda ortaya çıkan psikolojik duruma travma demekteyiz.

 Psikolojik travma ile birlikte bir takım duygusal, davranışsal, düşünsel ve fiziksel yansımalar meydana gelir 

Duygusal olarak travma sonucu kişilerde, şok, korku, öfke, çaresizlik, suçluluk, değersizlik, kaygı, yetersizlik, yalnızlık, karamsarlık, pişmanlık, umutsuzluk, üzüntü, yabancılık ve güvensizlik gibi duygular yaşanabilir. Bazen tüm bunların aksine bireyde duygusal donukluk ve hissizlik de görülebilinir.

 

Davranış olarak da, ağlama ya da ağlayamama, dikkatsizlik, içe kapanma, ani tepkiler verme, kayıtsızlık, riskli davranışlar ile alkol ve madde alımı davranışları ortaya çıkabilir.

 

Travmanın zihinsel yansımaları da, unutkanlık, rüya, düşünce dağınıklığı, travmayı düşünce olarak tekrar tekrar yaşama ve çarpık düşünceler şeklinde ortaya çıkar. 

 

Baş ağrısı, göğüste ve boğazda sıkışma, mide bulantısı, nefes alış verişinde düzensizlik, titreme, çarpıntı, iştah artışı ya da iştah azalması da travmanın fiziksel belirtileri arasında yer alır.

 

Yaşanılan kayıplar telafi edilemese de travma ile baş etmek mümkündür. Bunun için öncelikle yaşanan olayları kabullenmek ve sağlıklı bir şekilde yas tutmak gereklidir. 

 

Travmalar hemen iyileşecek yaralar bırakmayabilir. O yüzden travmanın yol açtığı yaraların iyileşebilmesi için biraz zamana ihtiyaç vardır.

 

Travma ile baş etmek için öncelikle yaşanan duygulara odaklanmalı. Hangi duygular yaşandı ise bu duygulara yönelik farkındalık sağlamak oldukça önemlidir.

 

Yaşanan olumsuz duyguları tarif etmek ve konuşmak, duyguların acısını azaltmak ve kabullenmek için önemli bir adımdır.

 

Travmayı hatırlatan ve çağrıştıran durumlardan uzak durmak ve kaçınmak kısa vade de kişiye iyi hissettirse de uzun vadede sorunun devam etmesine neden olur. Çünkü bu tür kaçınma eğilimleri kabullenme süreci ile sağlıklı yas tutulmasını engeller.

 

Bunun için gerekirse tekrar tekrar da olsa olayla ilgili duygu ve düşünceler dile getirilmeli.

 

“Kötü bir şey yok” demek yerine “evet zor ve kötü bir olaya maruz kaldım” demeli. Duygularımızı ve üzüntülerimizi bastırmak bize hiçbir fayda getirmediği gibi zarar da verir.

 

Travma yaşamış bireylerin yakınlarına da oldukça önemli görevler düşmekte. Öncelikle sakin ve sabırlık olmakta yarar var, 

 

Acı çeken bireylere “üzülme” demek yerine “evet oldukça üzüldüğünü görüyorum” gibi empatik ifadelerle yaklaşılmalı.

 

Travma mağdurlarına mutlaka yalnız olmadıkları duygusu verilmeli. İyi bir dinleyici olarak onları anlamaya çalışmak o kişi için yapılabilinecek en önemli yardımdır. 

 

Bunların yerine travma mağdurlarına acımak ve o şekilde yaklaşmak onlara bir yarar sağlamayacaktır.

 

Ne olursa olsun acılarını fark eden ve ifade eden bireyler, yaşadıklarını zaman ile kabullenerek yaslarını tuttuklarında geleceğe yönelik planlar yaparak yaşadıkları toplumsal travmanın olumsuz etkileri ile başa çıkabilirler.

 

Yaşanan tüm terör olayları sonucunda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve bütün yaralılara da acil şifalar dilerim. 

  

Yücel SÖZER

 

 

Uzm. Klinik Psikolog  

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics