Şimdi Yaraları Sarma Zamanı

Darbe Girisimi TravmaBir süredir ülkemizde yaşanan darbe girişimi ve terör olaylarından dolayı toplum olarak oldukça zor günler geçirdik.Bu süreç de hem toplumsal hem de bireysel bir takım travmalar yaşamaktayız.

Ruhsal Travma Nedir? Kişiyi aşırı korkutan, dehşet içinde bırakan, çaresizlik oluşturan, çoğu kez olağandışı ve beklenmedik olayların yol açtığı etkilere ruhsal travma diyoruz.

İnsan hayatında sıkıntı ve üzüntü yaratan pek çok olay olur, ancak bunların tümü ruhsal travma oluşturmaz. Yaşanan olay her ne şekilde olursa olsun,korku, dehşet veya çaresizlik hissi yaratmışsa, kişinin kendisinin veya yakınının ölüm veya yaralanma tehlikesi varsa ruhsal travma olarak adlandırılır. Kişiyi çok korkutan, dehşet içinde bırakan, çaresizlik duyguları oluşturan  olaylar uzun süren ruhsal sorunlara yol açar. Ruhsal travmalardan sonra sık görülen rahatsızlıklar, travma sonrası stres bozukluğu ve  depresyondur. Depresyonun en sık görülen belirtileri isteksizlik, halsizlik, moral bozukluğu, uyku ve iştah bozukluğu ve hayattan zevk alamamadır. Depresyon ruhsal travmadan sonra ilk kez ortaya çıkabileceği gibi, daha önce depresyon geçirmiş kişilerde depresyonun tekrarlaması şeklinde de görülebilir. Travma sonrası stres hastalığında ise;  uykusuzluk, kabuslar, olayla ilgili anıların rahatsız edici biçimde sık sık hatırlanması, sürekli olarak olayın tekrarlanacağı korkusu ve bu nedenle diken üstünde hissetme, kolay irkilme, çabuk sinirlenme,  başkaları beni veya yaşadıklarımı anlamıyor hissi, olayı hatırlatan durumlarda huzursuz olma ve bu durumlardan kaçınma görülür. Bu belirtiler çoğu kişide travmayı izleyen günlerde görülür ve genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir, ancak bazı kişilerde aylarca, hatta yıllarca sürebilir. Bunların dışında  anksiyete (bunaltı) bozuklukları, aşırı alkol veya madde kullanımı da görülebilir. Daha önceden Psikolojik rahatsızlık geçirmiş kişilerde travma sonrasında bu rahatsızlıkların yeniden görülme riski fazladır. Travma sonrası stres bozukluğu uzun yıllar sürebilen ve ciddi işgücü kaybına yol açabilen bir durumdur.Kaçınma ya da unutmaya çalışma travmanın etkilerini azaltmaz bunun çok iyi bilinmesi lazım.

Belirtiler birçok kişide günler veya haftalar içinde  geçebilir. Ancak etkilenen her 5-6 kişiden birinde belirtilerin düzelmesi çok daha uzun sürebilir, bazen ise yıllarca devam edebilir. Bu nedenle “zaman herşeyin ilacıdır” sözü herkes için geçerli değil.

 

Travmaların sonrasında; Travma yaşayan kişide olaydan sonra olayla ilgili anıların zihnine gelmesi sık görülür. Olayla ilgili görüntüler (örneğin ceset görüntüleri), sesler (yardım isteyenlerin haykırışları) onları düşünmek istemediğinde veya aklına getirecek bir durum olmadığı halde bile kişinin zihnine gelebilir. Bu anıların canlanması kişiyi genellikle çok rahatsız eder ve iç sıkıntısı, çarpıntı, terleme, titreme, nefes alamama gibi bunaltı belirtilerine yol açar.

Kişi olayı hatırlatan yer, durum, konuşma, hatta duygu ve düşüncelerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışır. Olayı hatırlamak büyük bir sıkıntı, acı ve korku hissine yol açtığı için kişi olayı hatırlatan yerlere gitmez, bu konulardan bahsetmez veya konuşulan yerlerden uzak durur.

 

Travma yaşamış kişilerde bazen olayın ayrıntılarını unutma eğilimi görülebilir. Genellikle olayın en sıkıntı verici bölümleri hatırlanmaz veya çok güçlükle hatırlanır. Bu durum “olayı düşünmek istememek”ten farklıdır ve kişi hatırlamak istediği halde hatırlayamaz.

Travmalardan sonra insanlardan uzaklaşma, gelecek beklentisinin kalmaması gibi belirtiler de görülebilir.

Ruhsal travmadan etkilenmiş kişiler kendilerini diken üstünde, sürekli tetikte hissedebilirler. Her an o olay tekrar olacakmış gibi gelebilir. Davranışlarını bu ihtimali düşünerek şekillendirirler, bu konuda aşırı tedbirli davranırlar. Tehlikeler konusunda abartılı tedbirler alabilirler,ani ses ve hareketlerde irkilme veya yerinden sıçramalar görülebilir. Özellikle uykuya dalmakta güçlük sık görülür. Travmayla ilgili korkular nedeniyle uykuya dalmak saatler sürebilir, normalde uyandırmayacak seslerle kişi kolayca uyanabilir.

 

 

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics