Teröre Alışmadık da Alışmayacağız da“Peki Başetmek için Psikolojik Olarak Neler Yapmalıyız?”

LanetlemeYine acı bir haber geldi ve bir kez daha terör bizlere vahşi yüzünü gösterdi.

 Bu sefer hedefte emniyet güçlerimiz vardı. 10 Aralık günü, gecenin ilerleyen saatlerinde Beşiktaş’tan gelen acı haber hepimizi derinden sarstı. Şehit ve yaralılarımız hakkında bilgiler geldikçe acılarımız daha da katlanarak arttı.

 

Teröre alışmadık da alışamayacağız da. Hele de bunca kayıplardan ve acılardan sonra.

 

 

Hayat devam ettikçe mutlaka kayıplar yaşanacaktır. Bu yaşamın bir gerçeği olsa da kayıplarımız olunca duygularımız altüst olur. Kayıpla baş etmek ve yas tutmak zordur.

 

Aslında yas, kayıplar sonrasında yaşanılan ve yaşanılması gereken doğal ve normal bir süreçtir. Yas süreci doğal olarak yaşadığında, kişi kayıpla sağlıklı bir şekilde baş etmiş ve güçlenmiş olur. Bu yas tutma sürecinde kişiler yaşadığı kaybı, yaşamının parçası haline getirerek bununla yaşamayı öğrenir.

 

Bu durum yaşanılan olaylara ve acılara alışmayı gerektirmez. Yas, sadece yaşanılan kaybı ve bununla ilgili olarak ortaya çıkan duyguları kabullenmemizi sağlar.

 

Yas tutma hali normal ve doğal olsa da bu oldukça zordur. Bunu atlatmak için zamana ve cesarete ihtiyacımız vardır. Acılardan korkmak ve kaçmak sağlıklı yas tutmanın önündeki en büyük engellerin başında gelir.

Yaşanılan olaylara ve bunların sonucundaki değişim ve gelişimlere göre bir takım duygusal tepkiler veririz. Tıpkı 10 Aralık da gün bitiminde yaşadıklarımız gibi. Kimimiz bir şok yaşadı, kimimiz üzüntü, kimimiz öfke, kimimiz de suçlama. Kaygı, korku, yalnızlık, yorgunluk, çaresizlik ve umutsuzluk duyguları bir çoğumuzun ortak hisleri oldu.

 

Bazıları yaşananlardan etkilenmelerine rağmen hiçbir şey olmamış gibi davransa bile bu da bir tür yas tepkisidir. Bu kişiler bir anlamda gerçeği ret ederek acıdan kaçmaya çalışırlar. Zaman zaman da bu tür kişiler hiçbir şey düşünmek ve hissetmek istemezler. Bu da bir tür travmanın sonucunda ortaya çıkan şok ve uyuşma halidir. Ne var ki bu ve buna benzeri tepkiler bize sağlıksız bir yas süreci yaşatır.

 

Tüm bunlarla sağlıklı bir şekilde başa çıkabilmek için;

 

Sizi dinleyebilecek ve anlayabilecek birileriyle mutlaka iletişim kurun. Duyguları paylaşmak her zaman iyileştiricidir.

 

Üzülmekten ve zayıf görünmekten korkmayın. Konuşmak, herkese iyi gelir.

Clip Image002Clip Image003Clip Image005Clip Image007Clip Image009Clip Image011Clip Image012Clip Image014Hissettiğiniz duyguları olumsuz da olsalar kabul etmeye çalışın.  Unutmayın ki, olumsuz duyguları ifade etmek en iyi başa çıkma şeklidir.

 

Bazen acılarımızın hemen geçmesini ve bitmesini isteriz. Oysa olumsuz duygulardan kurtulmak için acele etmek çoğunlukla bu konuda başarısız olmamıza neden olur.  Yaşanan ne olursa olsun duygularınızı hafife almayın ve yok saymayın.

 

Psikoloji Enstitüsü adına, polis ve sivil şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımızı da acil şifalar diliyoruz. Tüm şehit yakınlarına da başsağlığı ve sabırlar dileriz.

 

Terörden dolayı travma ve yas yaşayan tüm mağdurlara, PSİKOLOJİ ENSTİTÜSÜ olarak gönüllü psikolojik destek vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz.

  

      Yücel SÖZER

     Klinik Psikolog

 

 

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics