Bulimia Nevroza (Yeme-Kusma/Çıkartma)

Bulimia NevrozaBulimia Nervoza olan bir kişi devamlı diyet ve egzersiz yapmasına rağmen normal kilonun çok az altında, normal kiloda, hatta normal kilosunun üzerinde olabilir. Normal kilonun altında bile olsa hiçbir zaman bir anoreksiya nervoza görüntüsü olmaz.

Bulimia Nervroza olan bir kişi kısa bir zaman dilimi içerisinde, yarım saat ile 2 saat arası, normal insanın yiyebileceğinden çok daha fazlasını yiyebilir ve bunu kusma veya ilaç(müshil) kullanımı ile vücutlarından atmaya çalışır. Yemek yediği sırada kendini kontrolden çıkmış gibi hisseder ve yemek yeme krizlerini herkesten gizli tutarlar.

 

Genelde yeme, kusma veya müshil kullanımının sıklığı kişiden kişiye değişir. Kusma ve/veya müshil kullanımının sıklığı ayda birden, haftada birkaç kereye, hatta kronik durumlarda günde birkaç kereye kadar varabilir.Tedavi edilmediği süre yıllarca devam edebilir. 

Bulimia olan bir kişi anoreksiya dan farklı olarak daha sosyal, dışa dönük bir kişilik sergiler. Duygu durumundaki iniş çıkışlar gün içinde sık sık değişir. Genellikle ilgi çekmeyi, dikkati üzerine toplamayı sever. Özgüven problemi vardır. Alkol, madde ve alışveriş bağımlılığına da bu grup içinde oldukça sık rastlanır.

Bulimia Nervoza; kronikleşmiş boğaz ağrısı, tükürük bezlerinde, boyunda ve yüzde şişkinlik, dişlerde çürüme, mide ve bağırsak hastalıkları, potasyum dengesizliğine bağlı kalp krizi riski, kaslarda yorgunluk ve kramplara sebep olur.

Bulimia Nervoza vücuttaki sıvı dengesizliğine bağlı olarak gelişen ani kalp durmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra kusmadan kaynaklanan yemek borusundaki yırtılma da hayatı riske atan kanamalara neden olabilir.

Bulimia Nevroza Türleri

Çıkartma Olan Tip: Kişinin yemiş olduğu olduğu yemekleri kusma ve/veya ilaç( müsil) kullanma şeklinde  dışarı çıkartma ve bu şekilde dengeyi yakalamaya çalışma gibi özellikler gösterir.

Çıkartma Olmayan Tip: Kişinin yemiş olduğu yemekleri, aşırı spor yaparak dengelemeye çalışması ya da hiç yemek yemeyerek kilosunu kontrol etmeye çalışması gibi özellikler gösterir. 

 

 

 

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics