Aile İçi Şiddet

Aile Ici SiddetGünümüzün en trajik olaylarından biri de aile içi şiddet olsa gerek.
 
Farklı açılardan bakılan, farklı uzmanlık alanlarını ilgilendiren, ama insanlığın ortak sorunu olan bir konudur aile içi şiddet.
 
Akademisyenler, sosyologlar ve psikologlar uzun uzun konuşabilirler bu konuda. Ne var ki biz aile içi şiddeti üçüncü sayfa haberlerinden takip ederiz.

 
Aile içi şiddeti kolay kolay kendimize ve çevremize yakıştıramayız. Sanki üçüncü sayfa haberi olduğu gibi üçüncü kişilerin sorunuymuş gibi bakarız da.

Ancak gerçek durum bu değildir. Aile içi şiddet toplumsal ve hepimizi ilgilendiren bir konu olduğu gibi bazen yanı başımızda olabilir de.
 
Peki, nedir aile içi şiddet?
 
Aile içi şiddet; bir kişinin eşine, çocuklarına, anne ve babasına, kardeşlerine ya da yakın akrabalarına uyguladığı her türlü saldırgan içerikli davranışlardır.
 
Bu kapsam içerisinde, aşağılamak, tehdit etmek, ekonomik özgürlüğünü kısıtlamak gibi şiddet gören kişinin kendisine olan saygısını, kendisine ve çevresine olan güvenini azaltan, korku duymasına sebep olan pek çok davranış da girer.
 
Şiddete sadece aynı evde oturan kişiler değil, eski eş, kız veya erkek arkadaş ya da nişanlı da maruz kalabilir.
 
Aile içi şiddet sadece yoksul, eğitimsiz insanlar arasında değil, her yerde, her kesimde, her ailede görülebilen bir şiddet türüdür.
 
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sanıldığından çok daha yaygın, her üç aileden birinde fiziksel şiddet yaşanıyor.
 
Aile içi şiddet sadece fiziksel şiddet değil, ekonomik, sosyal, duygusal, cinsel şiddet de yaygın bir şekilde insanların hayatını olumsuz yönde etkiliyor
 
Aile içi şiddet sadece aile içi bir mesele değil, yasalarda yeri ve cezası olan toplumsal bir suçtur.
 
Aile içi şiddete maruz kalmak bir kader değildir. 

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

Web Analytics